ONLINE

PROCON Online Forum 2021 — pierwsze globalne wydarzenie zakupowe organizowane przez OptiBuy

26 marca 2021

Wydarzenie PROCON Online Forum 2021 (16–17 marca) przechodzi do historii jako dwa dni fantastycznych prezentacji i networkingu. Różne metody pracy, różnorodne sposoby myślenia i różnice kulturowe, pozwoliły jeszcze bardziej wnikliwie spojrzeć na pozytywne i negatywne aspekty obecnej sytuacji, której skutkiem jest — the Brave New Procurement World.

 

 

 

Wydarzenie PROCON Online Forum 2021 zorganizowane przez międzynarodową grupę konsultingową specjalizującą się w zarządzaniu zakupami, optymalizacji wydatków oraz transformacji cyfrowej – OptiBuy, zapisało się w historii jako pierwsze wydarzenie o globalnym zasięgu spod rodzimego szyldu – PROCON.

 

Blisko 250 specjalistów ds. zakupów, ekspertów i członków sfer akademickich połączyło się z za pośrednictwem dedykowanej platformy, odwiedziło wirtualne stoiska partnerów, wysłało ponad 300 wiadomości i poszerzyło swoje kontakty podczas sesji networkingowych opartych o atrakcyjne, moderowane aktywności online.

 

Do transmisji, której źródłem było Digital Knowledge Village w Warszawie, niemal ze wszystkich stron świata dołączali zaproszeni goście: Christopher Sawchuk (CPO, The Hackett Group), dr Jan Vašek (Procurement Expert & Assistant Professor, MIAS SB at CVUT Prague), Mateusz Borowiecki (Managing Director, OptiBuy), Krishan K. Batra (President & CEO, ISM India), Tim S. Tabrizi (Inspired Leader, former CPO of WSA), Michael Stietz (Senior Vice President & Chief Procurement Officer, Körber), Sam Achampong (Regional Director, CIPS MENA), prof. dr hab. Elisabeth Fröhlich (President & Professor, Strategic Procurement Management, CBS), Nita Nair (AVP Strategic Sourcing & SRM, Emirates NBD), R V Srinivas Rao (Head of Group Logistics, Qatar Airways), Peter Smith (former Managing Editor (2010-18) of the Spend Matters Europe), Radosław Kucharczyk (Global Head of  Procurement Shared Services, Mars) oraz Gość Specjalny, niesamowita kobieta, Arcymistrz(yni!) Szachowy(a) – Judit Polgar.

 

Kluczowe wnioski z konferencji zaprezentowana na liście poniżej, opierają się o wielorakie metody, różnice i podobieństwa kulturowe, bogate doświadczenie gości oraz obszerną wiedzę specjalistyczną w w ramach głównego motywu wydarzenia. Lista podkreśla istotę relacji (wewnętrznych i zewnętrznych) w łańcuchu dostaw oraz potrzebę tworzenia, dostosowanej do organizacji, równowagi między narzędziami, procesami i osobami.

 

Kluczowe wnioski z konferencji PROCON Online Forum 2021*

1

Punktem wyjściowym musi być wspólnie opracowana strategia zakupowa i zarządzania łańcuchem dostaw.

 

2

Działy zakupów muszą bardziej skupić się na dostawcach — wczesna i zaawansowana współpraca jest potrzebna, aby wpływać na koszty i odkrywać innowacje w celu wsparcia stabilności i zrównoważonego rozwoju.

 

3

Poprawa komfortu pracy i zwiększanie wydajności pracowników poprzez standaryzację i automatyzację codziennych czynności jest równie ważne, co wspieranie zespołów nową wiedzą i umiejętnościami.

 

4

Uwolnienie zasobów ludzkich od czynności operacyjnych - by pracownicy mogli spędzać więcej czasu na tworzeniu partnerstw wewnętrznych i zewnętrznych oraz skupić się na bardziej strategicznych celach przynoszących wartość organizacji.

 

5

Zaadoptowanie modeli działalności w trybach „… jako usługa”, w tym „łańcuch dostaw jako usługa” (Supply Chain as a Service, SCaaS) — zmniejszenie wydatków operacyjnych (OPEX) poprzez zarządzanie łańcuchem dostaw przy jednoczesnym podzlecaniu niekluczowych kompetencji związanych z ich zarządzaniem partnerowi SCaaS,

 

6

Dział zakupów musi dokładać wszelkich starań, aby być zapraszanym do każdego dużego przedsięwzięcia w organizacji już na samym początku jego powstania.

 

7

Dział zakupów wiele zyskał w oczach interesariuszy. To odpowiedni czas, aby utrzymać to uznanie i zasłużone miejsce w organizacji.

 

8

Ludzie są zawsze najważniejsi — transformacja cyfrowa wymaga wypracowania odpowiednich relacji między ludźmi, procesami i systemami uzupełnionych o prawidłowo określone cele oraz opartych o bezbłędne i bezproblemowe wdrożenia.

 

9

Technologia nie jest wymówką na wszystko; oceniaj, patrz krytycznym okiem; pamiętaj o czynnikach i zjawiskach, które nie są poruszane w artykułach promocyjnych oraz wykorzystuj (i doskonal) swoje zdolności absorpcyjne, w celu lepszego zrozumienia i utrzymania najlepszych rozwiązań i metod.

 

10

Niemniej jednak ufaj. I buduj zaufanie. Szczególnie wśród dostawców, którzy są warci Twoich wysiłków włożonych w budowanie relacji. Nie można budować skutecznych relacji i zarządzać dostawcami na skróty — spójrz na to jako na długofalową strategię i upewniaj się, że korzyści z relacji płyną dla obu stron.

 

11

Zakupy to brakujące ogniwo zrównoważonego łańcucha dostaw, dlatego powinny starać się wdrażać długofalowe strategie i środki uwzględniające zrównoważone zarządzanie relacjami z dostawcami (Sustainable Supplier Relationship Management, SSRM).

 

12

a jako „wisienka na torcie”: stale rozwijaj swoje umiejętności i kompetencje.

 

 

Firma OptiBuy chce podziękować prelegentom, partnerom i każdemu uczestnikowi konferencji za wsparcie we wkroczeniu w różnorodny, pełen wyzwań, lecz dający dużo satysfakcji: Brave New Procurement World (Nowy Wspaniały Świat Zakupów). 

 

Strona konferencji (ENG)

 

*(w oparciu o prezentacje i wnioski prelegentów konferencji zakupowej PROCON Online Forum 2021)

Powrót do listy