NOWY PROJEKT

OptiBuy wraca do startupowego garażu z nowym projektem: AI i efektywne zakupy

3 listopada 2021

Technologia i biznes od lat zacieśniają więzy swojej symbiozy. Nad wkładem w nowoczesne narzędzia biznesowe, a konkretniej – zakupowe, opierające się o sztuczną inteligencję, od ponad roku pracują eksperci firmy wdrożeniowo-doradczej OptiBuy.

 

 

Technologia - często bez naszej wiedzy, w tle - wykonuje za nas operacje mające ułatwić życie i przyśpieszyć codzienne, prozaiczne czynności. Spotykana niemal na każdym kroku - sztuczna inteligencja kryje w sobie jednak potencjał zdecydowanie wykraczający poza niezaskakującą już nikogo automatyzację procesów czy czatowanie z klientami wchodzącymi na stronę internetową.

 

Jednym z głównych obszarów, w którym sztuczna inteligencja może okazać się niezastąpiona jest analiza ogromnych zasobów informacji pochodzących zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz organizacji. Przetwarzanie tych zasobów danych, liczb, statystyk z odpowiednią precyzją i efektywnością możliwe jest tylko, dzięki technologicznym rozwiązaniom i innowacjom.

 

 
- Zastosowania sztucznej inteligencji czy różnych technologii, które powszechnie przypisuje się tej dziedzinie są bardzo, bardzo złożone i właściwie można by je zlokalizować na każdym etapie procesu zakupowego. – mówi Wojciech Skierski, Senior Consultant w OptiBuy i główny koordynator projektu - My skupiliśmy się na dwóch elementach, obszarach, które przynoszą największe korzyści w kluczowych działaniach i w dostarczaniu wartości, która jest - przez kupca czy organizację zakupową - oczekiwana.
 

 

Rozwiązanie, pokazane publicznie po raz pierwszy w październiku podczas konferencji zakupowej PROCON/POLZAK 2021 w Warszawie, koncentruje się na obszarze szerokorozumianego sourcingu – poszukiwania, klasyfikacji oraz wyboru odpowiedniego dostawcy oraz na kwestii efektywności działań zakupowych. Wydatki, sklasyfikowane przez autorski algorytm zostaną automatycznie przyporządkowane do posiadających indywidualne mierniki - kategorii zakupowych. Metryki te, bazujące na dźwigniach zakupowych, benchmarkach, poziomach dopasowania produktu i dostawcy czy dynamiki cen i wolumenów w danej podgrupie, umożliwią identyfikację możliwości optymalizacji.

 

 
- Firmy, działy zakupów, menedżerowie czy sami kupcy dysponują wieloma raportami, zawierającymi suche, liczbowe dane. Trudność, polega na interpretacji tych wartości. Nasz system przedstawi konkretne rekomendacje co do działań, które należy wykonać, aby osiągnąć możliwie najwyższą – w danych warunkach i otoczeniu - efektywność zakupową – mówi Mateusz Borowiecki, Managing Director w OptiBuy i podaje kilka przykładów – Taką rekomendacją może być wdrożenie kontraktów ramowych, ograniczenie liczby dostawców, ale może to być też dopasowanie rozmiaru dostawcy do specyfiki naszych wydatków i do rozmiarów naszej organizacji. To oczywiście, tylko kilka wariantów rekomendacji, które nasze rozwiązanie będzie w stanie precyzyjnie i w ciągu kilku sekund dostarczyć.
 

 

Kolejny etap pozostaje już w rękach człowieka. Narzędzia IT potrafią wiele - wskazać kierunki działań czy pomagają unikać błędów, jednak nie wykonają już tej najważniejszej pracy, czyli wdrożenia innowacji czy optymalizacji.

 

Nad nowatorskim rozwiązaniem od nieco ponad roku pracuje 7-osobowy zespół ekspertów zakupowych i specjalistów od nowoczesnych technologii, wspierany m.in. przez Akademię Leona Koźmińskiego. Pierwsze testy prototypów oprogramowania przyniosły obiecujące wyniki – rekomendacje proponowane przez „komputer” pokrywają się z sugestiami doświadczonego kupca.

 

 
- Przed nami rozwój funkcjonalnych prototypów do wersji produkcyjnej aplikacji. Tego kroku nie zrobimy sami - potrzebujemy firm, które chcą być w awangardzie technologii zakupowej.  – zachęca Mateusz Borowiecki, Managing Director w OpitBuy – Poszukujemy organizacji, które nie tylko benchmarkują się z innymi, ale które chcą być „tymi pierwszymi”, które chcą kształtować technologię zakupową i mieć rzeczywisty wpływ na zakupy. Nie tylko w Polsce. Z powodzeniem wdrażamy systemy IT na Bliskim Wschodzie, w Azji, Ameryce Północnej czy bliżej - w Europe Zachodniej.
 

 

Zainteresowane uczestnictwem w projekcie jednostki mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony www.ai.optibuy.com, na której znajduje się również więcej informacji o samym projekcie i postępach prac.

 

Strona internetowa projektu

 

 

Powrót do listy