HYBRID EVENT

PROCON/POLZAK 2021 - New Procurement: Partnerstwo, innowacje, kompetencje

20 października 2021

Jedno z najważniejszych wydarzeń zakupowych w Europie Centralnej, które w ubiegłym roku, w związku z wprowadzonym zakazem organizowania imprez masowych, zostało w ostatniej chwili przeniesione całkowicie do sfery wirtualnej, ponownie przyciągnęło setki zakupowych ekspertów i praktyków z kraju i świata.

 

 

 

Organizatorzy konferencji  PROCON/POLZAK – firma wdrożeniowo-doradcza OptiBuy oraz Polskie Stowarzyszenie Managerów Logistyki i Zakupów (PSML) – w oparciu o płynące ze środowiska sugestie o podtrzymaniu tradycji październikowych spotkań branżowych i angażując najnowocześniejsze rozwiązania streamingowe,  stworzyli wydarzenie na światowym poziomie, dostępne z każdego zakątka globu.

 

 

Najważniejsze wydarzenie networkingowe

PROCON/POLZAK stał się niekwestionowanie marką rozpoznawalną w świecie zakupów i biznesu. Jednak tym co przyciągnęło przedstawicieli średnich i dużych firm, była bogata pod względem tematyki agenda obfitująca w atrakcyjne tematy, wyselekcjonowane grono osobowości z kraju i zagranicy, a także inspirujące projekty zakupowe. Sam networking, towarzyszący wydarzeniu pod postacią całej gamy aktywności, był po tak długiej przerwie swoistą „wisienką na torcie” dla wszystkich rejestrujących się zakupowców.

 

 
 - Atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu nowych relacji, poznaniu nowych partnerów biznesowych czy po prostu, możliwość spotkania się twarzą w twarz ze starymi znajomymi „po fachu” to od lat epicentrum konferencji PROCON/POLZAK – mówi Mateusz Borowiecki, Managing Director w OptiBuy – Obecnie, takie partnerskie relacje i ich znaczenie stały się – lub powinny się stać – fundamentem strategii każdej organizacji, nie tylko zakupowej. Jak pokazały nam ubiegłe lata, te firmy, które zbudowały swoje łańcuchy dostaw w oparciu o zaufane relacje, dołączając swoich dostawców, nie tyle do „listy kontrahentów”, co włączając ich w swój ekosystem, swój korporacyjny łańcuch wartości – zdecydowanie słabiej odczuły efekty pandemii, obostrzeń i kryzysu. Szybciej reagowały na zmiany, lepiej poradziły sobie z przeciwnościami, by teraz mieć otwarte pole do zdobywania kolejnych procentów udziałów w reprezentowanych przez siebie rynkach.
 

 

New Procurement: Partnering to create value

Istota partnerstwa, transparentnej współpracy, obustronnego zaufania oraz otwartość na sugestie i innowacje płynące od dostawców pojawiały się w wystąpieniach przedstawicieli Lufthansa, PZU, Varroc Lighting System i Thule, a także Lyreco – (Złotego Partnera konferencji) oraz Coca-Cola, którzy podkreślali brak możliwości osiągniecia stawianych sobie celów zrównoważonego rozwoju i ograniczenia „śladu węglowego” bez partnerskiej współpracy z dostawcami.

 

O potrzebie budowania nowych kompetencji, które wyraźnie ewaluowały i dalej będą się zmieniać, mówiła Diana Najtkowska-Sapryk z ProcureMe oraz Keynote Speakerzy konferencji – Bernard Gracia (European Institute of Procurement Management EIPM), prof. dr Frank Rozemeijer (FRConsulting BV / Maastricht University), a także Peter Smith (znany z wydawnictwa SpendMatters, a obecnie Dyrektor Zarządzający w Procurement Excellence Ltd.), który podpowiadał również jak unikać „złego kupowania”.

 

Lider Zakupów 2021

 
- Tradycyjnie bardzo ważnym wydarzeniem konferencji PROCON/POLZAK jest ogłoszenie zwycięzców naszego konkursu Lider Zakupów. Przez siedem jego edycji angażujemy nasze koleżanki i kolegów, aby dzieliły się swoimi osiągnięciami i budowały autorytet funkcji zakupowej, nie tylko jak dobrego negocjatora, ale przede wszystkim generatora innowacji w partnerstwie z dostawcami – mówi Andrzej Zawistowski, Członek Zarządu PSML  – W tym roku poziom zgłoszonych projektów był bardzo wysoki i pokazał nowe wyzwania przed którymi stoją nasze organizacje zakupowe, takie jak szukanie innowacyjnych rozwiązań podnoszących konkurencyjność firmy, współtworzenie funkcjonalności produktów spełniających rosnące oczekiwania naszych klientów czy wykorzystanie nowych technologii w dostarczaniu eksperckiej wiedzy partnerom wewnętrznym i podnoszeniu efektowności procesów.
 

 

Decyzją Członków Kapituły, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Arendarskiego Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, tytuł Lidera Zakupów 2021  zdobył Maciej Zaleski-Ejgierd, Procurence, za zrealizowanie projektu “Supplier Innovation Sourcing”.

Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienia w kategorii:

  •  Partnerstwo wewnętrzne i zewnętrzne: Jarosław Pazdro, Impel - “Nowa Organizacja Zakupów Grupy Impel. Wielowymiarowy wpływ na koszty.”,
  • Innowacja technologiczna: Hubert Włodarczyk, Polpharma - „Design-to-value w drukach reklamowych”,
  • Rozwój i optymalizacja funkcji:
    • Małgorzata Mączka i Paweł Sajdak, BNP Paribas Bank Polska - „Usprawniamy zakupy na Maxa – digitalizacja procesów przy zerowych nakładach na development”
    • Luiza Rzewuska, BSH - „Production Material Operational Excellence”.

Laureaci zaprezentowali swoje projekty uczestnikom konferencji.

 

 

Zamknięte koło technologii zakupowej

Co ciekawe – za bezpośrednie przyczyny zmian, jak i ich skutki w branży można podać... technologię. O najnowszych postępach w zakupowym garażu, w którym zaczynał każdy szanujący się startup, opowiedzieli Wojciech Skierski i Mateusz Borowiecki z OptiBuy pracujący obecnie wraz z zespołem nad wykorzystującym sztuczną inteligencję rozwiązaniem zakupowym i sourcingowym (jeśli Twoja firma chciałaby przetestować możliwości rozwiązania OptiBuy zaprasza do kontaktu - ai.optibuy.com). Temat narzędzi wykorzystywanych w zakupach i zalet płynących z synergii przy współpracy wdrożeniowej opowiedział wraz ze swoim klientem Giesecke+Devrient, dr Tomasz Gonsior z OptiBuy. Z kolei o nowinkach w technologicznej branży oraz nowej generacji rozwiązań mówili przedstawiciele Platynowych Partnerów  konferencji – firm Marketplanet oraz Allegro Biznes, a także Złotych Partnerów: firm apsolut i SAP.

Uczestnicy konferencji wzięli również udział w Panelu Dyskusyjnym, którego moderatorem byli Andrzej Zawistowski z PSML i Jacek Czapliński z Mckinsey. Wraz z uczestnikami panelu - Karoliną Tarnawską (Grupa Żywiec), Mateuszem Borowieckim (OptiBuy), Elżbietą Rivest (Polpharma Group), Robertem Bruszewskim (Grupa LPP) – komentowali wyniki badania McKinsey i PSML z kwietnia 2021 r. dotyczącego dojrzałości funkcji zakupowej w Polsce i starali się odnieść je do rzeczywistych zmian zachodzących w branży i w organizacjach.

 

 

Nie samą pracą żyje człowiek

Uczestnikom nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Takich z pogranicza biznesu, psychologii i nauki, jak również tych zupełnie ‘w luźnej atmosferze’ pod postacią wieczornego cocktail networkingu.

Zwieńczeniem obu dni konferencji były gościnne występy Gości Specjalnych – prof. Piotr Zielonka, opowiadał jak prawidłowo podejmować decyzje w warunkach ryzyka oraz statystyczka i blogerka Janina Bąk (aka Janina Daily), która zdradziła, ile trzeba zjeść czekolady by dostać Nobla i jednocześnie nie popełniać błędów przy wyciąganiu wniosków z danych.

 

 
- W tak niepewnych czasach, ludzie potrzebują czegoś pewnego, stałego – tak by móc zbudować swój status quo. W ubiegłym roku, zmuszeni zostaliśmy do przeniesienia wydarzenie do świata cyfrowego- wspomina Martyna Mucha, Marketing Manager w OptiBuy i główny organizator wydarzenia - Dlatego, przygotowania do PROCON/POLZAK 2021 rozpoczęliśmy bez cienia wątpliwości o zasadności organizacji wydarzenia. Efekt? Ponad 350 praktyków i przedstawicieli biznesu zarówno w hotelu Crowne Plaza, jak i na dedykowanym streaming-u.
 

 

Fotogaleria PROCON/POLZAK 2021

 

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przybyli do Hotelu Crowne Plaza w Warszawie, i wszystkim, którzy dołączyli online, a także prelegentom i partnerom wydarzenia:

Platynowymi Partnerami wydarzenia byli: Marketplanet oraz Allegro Biznes

Złotymi Partnerami wydarzenia byli: apsolut, SAP, Lyreco

Srebrnym Partnerami wydarzenia byli: Hotailors, Mercateo, OEX Nextbuy, Ornsson Solutions, XBS Group, LST Westernacher

Patronat nad konferencją objął Kielecki Park Technologiczny (www.technopark.kielce.pl), serwis www.e-logistyka.pl, Media Logistyka (www.logistyka.net.pl) oraz Meeting Planner (www.meetingplanner.pl)

Powrót do listy