

PROCON/POLZAK 2021 - New Procurement: Partnerstwo, innowacje, kompetencje
Jedno z najważniejszych wydarzeń zakupowych w Europie Centralnej, które w ubiegłym roku, w związku z wprowadzonym zakazem organizowania imprez masowych, zostało w ostatniej chwili przeniesione całkowicie do sfery wirtualnej, ponownie przyciągnęło setki zakupowych ekspertów i praktyków z kraju i świata.
Organizatorzy konferencji PROCON/POLZAK – firma wdrożeniowo-doradcza OptiBuy oraz Polskie Stowarzyszenie Managerów Logistyki i Zakupów (PSML) – w oparciu o płynące ze środowiska sugestie o podtrzymaniu tradycji październikowych spotkań branżowych i angażując najnowocześniejsze rozwiązania streamingowe, stworzyli wydarzenie na światowym poziomie, dostępne z każdego zakątka globu.
Najważniejsze wydarzenie networkingowe
PROCON/POLZAK stał się niekwestionowanie marką rozpoznawalną w świecie zakupów i biznesu. Jednak tym co przyciągnęło przedstawicieli średnich i dużych firm, była bogata pod względem tematyki agenda obfitująca w atrakcyjne tematy, wyselekcjonowane grono osobowości z kraju i zagranicy, a także inspirujące projekty zakupowe. Sam networking, towarzyszący wydarzeniu pod postacią całej gamy aktywności, był po tak długiej przerwie swoistą „wisienką na torcie” dla wszystkich rejestrujących się zakupowców.
New Procurement: Partnering to create value
Istota partnerstwa, transparentnej współpracy, obustronnego zaufania oraz otwartość na sugestie i innowacje płynące od dostawców pojawiały się w wystąpieniach przedstawicieli Lufthansa, PZU, Varroc Lighting System i Thule, a także Lyreco – (Złotego Partnera konferencji) oraz Coca-Cola, którzy podkreślali brak możliwości osiągniecia stawianych sobie celów zrównoważonego rozwoju i ograniczenia „śladu węglowego” bez partnerskiej współpracy z dostawcami.
O potrzebie budowania nowych kompetencji, które wyraźnie ewaluowały i dalej będą się zmieniać, mówiła Diana Najtkowska-Sapryk z ProcureMe oraz Keynote Speakerzy konferencji – Bernard Gracia (European Institute of Procurement Management EIPM), prof. dr Frank Rozemeijer (FRConsulting BV / Maastricht University), a także Peter Smith (znany z wydawnictwa SpendMatters, a obecnie Dyrektor Zarządzający w Procurement Excellence Ltd.), który podpowiadał również jak unikać „złego kupowania”.
Lider Zakupów 2021
Decyzją Członków Kapituły, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Arendarskiego Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, tytuł Lidera Zakupów 2021 zdobył Maciej Zaleski-Ejgierd, Procurence, za zrealizowanie projektu “Supplier Innovation Sourcing”.
Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienia w kategorii:
- Partnerstwo wewnętrzne i zewnętrzne: Jarosław Pazdro, Impel - “Nowa Organizacja Zakupów Grupy Impel. Wielowymiarowy wpływ na koszty.”,
- Innowacja technologiczna: Hubert Włodarczyk, Polpharma - „Design-to-value w drukach reklamowych”,
- Rozwój i optymalizacja funkcji:
- Małgorzata Mączka i Paweł Sajdak, BNP Paribas Bank Polska - „Usprawniamy zakupy na Maxa – digitalizacja procesów przy zerowych nakładach na development”
- Luiza Rzewuska, BSH - „Production Material Operational Excellence”.
Laureaci zaprezentowali swoje projekty uczestnikom konferencji.
Zamknięte koło technologii zakupowej
Co ciekawe – za bezpośrednie przyczyny zmian, jak i ich skutki w branży można podać... technologię. O najnowszych postępach w zakupowym garażu, w którym zaczynał każdy szanujący się startup, opowiedzieli Wojciech Skierski i Mateusz Borowiecki z OptiBuy pracujący obecnie wraz z zespołem nad wykorzystującym sztuczną inteligencję rozwiązaniem zakupowym i sourcingowym (jeśli Twoja firma chciałaby przetestować możliwości rozwiązania OptiBuy zaprasza do kontaktu - ai.optibuy.com). Temat narzędzi wykorzystywanych w zakupach i zalet płynących z synergii przy współpracy wdrożeniowej opowiedział wraz ze swoim klientem Giesecke+Devrient, dr Tomasz Gonsior z OptiBuy. Z kolei o nowinkach w technologicznej branży oraz nowej generacji rozwiązań mówili przedstawiciele Platynowych Partnerów konferencji – firm Marketplanet oraz Allegro Biznes, a także Złotych Partnerów: firm apsolut i SAP.
Uczestnicy konferencji wzięli również udział w Panelu Dyskusyjnym, którego moderatorem byli Andrzej Zawistowski z PSML i Jacek Czapliński z Mckinsey. Wraz z uczestnikami panelu - Karoliną Tarnawską (Grupa Żywiec), Mateuszem Borowieckim (OptiBuy), Elżbietą Rivest (Polpharma Group), Robertem Bruszewskim (Grupa LPP) – komentowali wyniki badania McKinsey i PSML z kwietnia 2021 r. dotyczącego dojrzałości funkcji zakupowej w Polsce i starali się odnieść je do rzeczywistych zmian zachodzących w branży i w organizacjach.
Nie samą pracą żyje człowiek
Uczestnikom nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Takich z pogranicza biznesu, psychologii i nauki, jak również tych zupełnie ‘w luźnej atmosferze’ pod postacią wieczornego cocktail networkingu.
Zwieńczeniem obu dni konferencji były gościnne występy Gości Specjalnych – prof. Piotr Zielonka, opowiadał jak prawidłowo podejmować decyzje w warunkach ryzyka oraz statystyczka i blogerka Janina Bąk (aka Janina Daily), która zdradziła, ile trzeba zjeść czekolady by dostać Nobla i jednocześnie nie popełniać błędów przy wyciąganiu wniosków z danych.
Fotogaleria PROCON/POLZAK 2021
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przybyli do Hotelu Crowne Plaza w Warszawie, i wszystkim, którzy dołączyli online, a także prelegentom i partnerom wydarzenia:
Platynowymi Partnerami wydarzenia byli: Marketplanet oraz Allegro Biznes
Złotymi Partnerami wydarzenia byli: apsolut, SAP, Lyreco
Srebrnym Partnerami wydarzenia byli: Hotailors, Mercateo, OEX Nextbuy, Ornsson Solutions, XBS Group, LST Westernacher
Patronat nad konferencją objął Kielecki Park Technologiczny (www.technopark.kielce.pl), serwis www.e-logistyka.pl, Media Logistyka (www.logistyka.net.pl) oraz Meeting Planner (www.meetingplanner.pl)
Zobacz również:
-
Podsumowanie PROCON / POLZAK 2022
PROCON / POLZAK 2022 - Challenges for Procurement Leaders
Już za moment rozpoczynamy przygotowania do tegorocznej, jubileuszowej, 10. edycji PROCON / POLZAK, którą OptiBuy organizuje wraz z PSML - Polish Supply Management Leaders. A tak wygląda podsumowanie ubiegłorocznej edycji.
5 stycznia 2023 -
Koszty już nie najważniejsze dla CPO: powiew zmian czy kryzysowa anomalia? (PRIORYTETY CPO 2021)
Niezależnie czy to za sprawą rozwijających się od lat trendów promujących wartość nad koszty czy przez wciąż odczuwalne skutki pandemii i załamania w łańcuchach dostaw, redukcja kosztów – po raz pierwszy w historii – nie znalazła się na pierwszym miejscu na liście priorytetów osób zarządzających zakupami.
12 maja 2021 -
INFOGRAFIKA
Szach mat, koronawirusie! Czyli OptiBuy vs 2020
Wzrost zatrudnienia, wzrost sprzedaży, nowe biuro, nowi klienci, nowe rynki, nowe perspektywy... jak wyglądał 2020 w OptiBuy?
12 stycznia 2021