

PROCON/POLZAK 2020 – wirtualny debiut, wymierny sukces
Prestiżowa konferencja zakupowa przeniosła się do sfery online, by jak co roku - stać się główną platformą wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk zakupowych w kraju. Zasadność organizacji wydarzenia, w tak niepewnych warunkach, potwierdziło zdalnie niemal 300 przedstawicieli branży zakupowej.
Życie i biznes w tak niepewnym świecie; zmaganie się z bardziej niż kiedykolwiek nieprzewidywalnym otoczeniem, potrzebują naprawdę solidnych fundamentów i stałych „kotwic”. Uzupełnionych – najlepiej – przez dopracowane strategie zarządzania ryzykiem i plany działań awaryjnych.
Organizatorzy konferencji, OptiBuy oraz Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML), pierwotnie nastawieni byli na organizację eventu hybrydowego, łączącego elementy stacjonarne ze zdalnymi. Wprowadzony przed weekendem poprzedzającym wydarzenie, status ‘czerwonej strefy’ w Warszawie, szybko te plany zweryfikował...
Impreza, jak na wydarzenie na światowym poziomie przystało, posiadała kilka planów awaryjnych. Dzięki temu, już w poniedziałek, zalogowani do dedykowanej platformy streamingowej uczestnicy mogli brać udział w wystąpieniach prowadzonych na żywo z zamkniętej, konferencyjnej sceny w hotelu Marriott oraz ze zdalnych lokalizacji – od biura kilka ulic dalej po… Berlin i Nowy Jork!
Technologia nie tylko pozwoliła na organizację wydarzenia w warunkach, w których ‘na żywo’ nie mogłaby się odbyć. Umożliwiła wysokiej jakości transmisję wystąpień obecnych w hotelu prelegentów i dała okazję do wykonania kroku naprzód – połączyła nas z dowolnym miejscem na ziemi, tworząc ogromne pole do działania w nadchodzących latach.
RPA, RDA, RaaS, Hiperautomatyzacja – technologia w biznesie
Potencjał i możliwości jakie daje nam technologia – od prostych, ułatwiających życie aplikacji po rozbudowane sieci neuronowe sztucznej inteligencji – stale przewijały się właściwie w każdej konferencyjnej prezentacji.
Nierozłączność biznesu i osiągnięć nauki oraz faktyczne zastosowania dla ‘myślących’ i uczących się programów w zakupach, przedstawił w jednym z wykładów otwierających, ekspert w temacie – Piotr Mieczkowski, prezes fundacji Digital Poland. Kontynuował Michał Wolszlegier (CEO w Automade) wyjaśniając, jak roboty wpłyną i już wpływają na efektywność naszej pracy. Swoje spostrzeżenia oparł o ciekawe przykłady cyber-pracowników, przynoszących realne i mierzalne oszczędności organizacjom.
Od wybrania technologii czy wręcz jej stworzenia, do implementacji jednak daleka droga. Uzmysłowił to uczestnikom Wojciech Drewczyński (CEO w Space3ac), który od lat pomaga firmom inwestować i współpracować z sektorem startupów. Sektorem, który rządzi się swoimi prawami, jednocześnie nie mając sobie równych pod względem innowacyjności swoich pomysłów. Nie zabrakło oczywiście bardzo konkretnych rad odnośnie do współpracy z potencjalnymi techno-jednorożcami.
Skoro mówimy już o jednorożcach, to pozostając w chmurach…, nie sposób nie zwrócić uwagi na wystąpienie Łukasz Węgrzyna z kancelarii SSW Pragmatic Solutions, który - jak zawsze – umiejętnie wyprostował meandry zapisów prawnych, zwizualizował ciekawymi przykładami, uzupełnił cennymi wskazówkami i w lekkim, przyswajalnym przekazie zawarł clou kontraktowania usług chmurowych (Cloud Computing).
Równie praktyczne podejście zaprezentował Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner i CEO w Walter Herz w swojej prezentacji o zmianach na rynku nieruchomości biurowych i najlepszych praktykach w negocjowaniu czy tworzeniu umów najmu.
Relacje z dostawcami a ryzyko
Pomiędzy pojęciami i narzędziami prosto z filmu science-fiction wyraźnie wyłaniał się kluczowy element każdego biznesowego ekosystemu, który – jak mówił Roland Svennberg z Mercateo Group – odpowiednio wsparty technologią może pozwolić budować nie tylko bezpieczeństwo strategiczne, ale również przewagę konkurencyjną. Mowa o dostawcach i relacjach z działami zakupów – szczególnie w obliczu globalnego kryzysu epidemiologicznego.
Nowe obowiązki i wyzwania generowane przez zmienne otoczenie, stały się punktem wyjścia dla prezentacji Alaxa Sarica. Chief Marketing Officer w Ivalua, również położył nacisk na efektywną współpracę w organizacjach czy łańcuchach dostaw, rozszerzając listę składowych sukcesu o rolę lidera oraz narzędzia jakimi dysponuje on w walce z kryzysem.
Istotę relacji budowanej w oparciu o feedback, obustronną wymianę informacji, ścisłą i transparentną współpracę oraz zaufanie, podkreślili w swoich wystąpieniach Mateusz Borowiecki (Managing Director w OptiBuy) oraz Karolina Tarnawska z Grupy Żywiec. Dyrektor Zakupów i Członek Zarządu Grupy ze ścisłej browarniczej czołówki w kraju, pokazała, dlaczego wzajemne wspieranie pomaga a nie zaburza relacje z dostawcą.
Zrównoważeni, odpowiedzialni, skuteczni
Inicjatywy działów zakupów, skupione na rozwoju odpowiedzialnego biznesu, okazały się być jednym z czynników, który pomógł tym firmom zachować ciągłość dostaw. Przyjęcie modelu pro-CSR czy też wdrożenie jasnych kodeksów postępowań, strategii opartych o zrównoważony rozwój może okazać się jednym ze sposobów na radzenie sobie z kryzysem. A także istotnie wpłynąć na lokalne i globalne wysiłki związane z dbaniem o środowisko i ekologię. Podczas konferencji mówił o tym Marcin Plichta (Global Head of S2P Projects z firmy Bayer), Urszula Rąbkowska – na przykładzie stosowanego przez XBS Group podejścia ekoPOSytywni oraz keynote speaker – Ewa Zamościńska, doświadczony manager projektów w CSRinfo, specjalistka od zagadnień środowiskowych, społecznych i ładu organizacyjnego (ESG).
Działania CSR, w szczególności zapewnienie ciągłości prowadzenia biznesu (sustainability), z pewnością znajda się w niejednej strategii zarządzania ryzykiem w organizacjach. Mówił o tym Jacek Jarmuszczak z NextBuy, dzieląc się cennymi wskazówkami jak budować plany kontynuacji biznesu (business continuity plans).
Elementy wchodzące w skład takich planów omawiali, na podstawie doświadczeń własnych organizacji i obserwacji rynku, zagraniczni keynote speakerzy – Christian Voland (Global CPO & Europe-Asia Procurement Director, Bunge) i Philip Fritzsche (CPO w Grupie Polpharma). Wskazywane przez nich kluczowe lekcje jakie powinni wyciągnąć kupcy z obecnych wydarzeń, można śmiało traktować jako obowiązkowe to-do list dla działu zakupów.
Kryzys biznesowy? Kryzys osobisty?
Równie praktyczne i motywacyjne w swoim wydźwięku były wystąpienia Gości Specjalnych konferencji. Kobieta z żelaza, ultra maratonka i mistrzyni świata w biegach - nawet na 250 kilometrów, opowiedziała, jak radzić sobie z ekstremalnym wyzwaniami i sięgać po zwycięstwo. Z kolei, dr hab. Profesor UAM Maciej Błaszak, najwyżej oceniany przez uczestników poprzednich konferencji PROCON/POLZAK – „dr Mózg” wskazał i przeanalizował zmiany jakie pandemia spowodowała w naszych procesach myślowych, podpowiadając jak być najbardziej produktywnym podczas pracy zdalnej, wyzwolić dodatkowe pokłady energii oraz jak przetrwać kryzys – osobisty i zawodowy.
Lider Zakupów 2020 wybrany
Przedstawiciele jednego z organizatorów - Polskiego Stowarzyszenia Managerów Logistyki i Zakupów, wręczyli statuetki zwycięzcom i wyróżnionym w Konkursie "Lider Zakupów" organizowanym dorocznie przez PSML.
Liderkami Zakupów 2020 zostały Aneta Samul i Małgorzata Mączka z BNP Paribas za zrealizowanie projektu: EVA - nowy pracownik w dziale zakupów - wdrożenie usługi chatbot wspierającej procesy zakupowe (przykład digitalizacji procesów w organizacji).
Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienia w kategorii:
- Innowacja technologiczna - Daniel Piechocki i Grzegorz Ligeza - projekt: Zakup zielonej energii bezpośrednio od jej producenta;
- rozwój i optymalizacja funkcji - Grzegorz Dziekanowski, Żywiec – projekt: Rozwój niskoemisyjnego transportu Grupy Żywiec S.A.;
- partnerstwo wewnętrzne i zewnętrzne - Iga Sokalszczuk i Paweł Łapicz, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego – projekt: Efektywna współpraca cross-funkcjonalna przy kompleksowym przetargu komponentów produkcyjnych negocjowanym z użyciem teorii gier.
Ze względu na panującą sytuację, zdobywcę tytułu Dostawcy Roku 2020 w drugim, towarzyszącym tradycyjnie konferencji konkursie – PROCON Awards, poznamy za rok.
Konferencja PROCON/POLZAK odbyła się 19-20 października 2020. Transmisje wystąpień prowadzone były z Hotelu Marriott w Warszawie.
Partnerami wydarzenia byli: Allegro Agency, XBS Group, Mercateo, Walter Herz, NextBuy, Automade, Hotailors oraz Ivalua.
Merytorycznie wspierała nas Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Patronat medialny objęli – Eurologistics, Log24, e-biznes.pl, zrobotyzowany.pl, staleo.pl, MeetingPlanner.pl, Finanse i Controlling, Logistyka a Jakość oraz Nowoczesny Magazyn.
Zobacz również:
-
INFOGRAFIKA
Szach mat, koronawirusie! Czyli OptiBuy vs 2020
Wzrost zatrudnienia, wzrost sprzedaży, nowe biuro, nowi klienci, nowe rynki, nowe perspektywy... jak wyglądał 2020 w OptiBuy?
12 stycznia 2021 -
II EDYCJA BADANIA
Wyniki badania: Zakupy vs koronawirus - Edycja II
Epidemia koronawirusa stała się naszą codziennością. Nauczyliśmy się nosić maseczki, zachowywać odległość. Czy podobnie jest z łańcuchami dostaw? Czy firmy odnajdują się w nowej rzeczywistości? Można już mówić o stabilizacji? Jak zmieniły się nastroje w biznesie i zakupach?
8 maja 2020 -
Zmiany w wydarzeniach i warsztatach organizowanych przez OptiBuy
Zmiany w wydarzeniach i warsztatach organizowanych przez OptiBuy
W związku z obecną sytuacją odwołaliśmy wiosenne konferencje oraz warsztaty. Z nadzieją patrzymy na październik... A teraz, zachęcamy do uczestnictwa w webinarach oraz szkoleniach online.
17 kwietnia 2020