Głos dostawców: 6 zasad efektywnej współpracy

15 stycznia 2019

Stale rozwijające się rynki i rosnąca konieczność nawiązywania partnerskich relacji z kontrahentami sprawiają, że poszukiwania dostawcy stają się bardziej wymagające. Co, zdaniem dostawców, mogliby poprawić kupcy w swoich zapytaniach?

 

 

1. PRZEDSTAW PROJEKT JASNO I KLAROWNIE

Prezentacja projektu jest jednym z najważniejszych elementów pozwalających poznać, z jakim klientem ma do czynienia dostawca i jaki jest profil jego firmy. Idealne wstępne zapytanie to zapytanie zawierające jak najwięcej informacji o projekcie, założeniach, oczekiwaniach klienta.

 

2. POZNAJ DOSTAWCĘ

Dla nowych klientów, najlepszą formą poznania dostawcy jest wizyta u dostawcy. Od takich właśnie wizyt powinna rozpoczynać się współpraca. Po wizycie, klient
może stwierdzić w jakich produktach dostawca może być konkurencyjny, jakie produkty może dostarczyć, itd.

 

3. WYMAGAJ REALNEGO CZASU PRZYGOTOWANIA OFERTY

Przepełnienie rynku oraz brak wolnych mocy u dostawców spowodował, że proces przygotowania ofert – szczególnie dla nowych klientów – znacznie się wydłużył. Przygotuj się na to.

 

4. PRZYGOTUJ WZORCOWY PAKIET ZAPYTANIA OFERTOWEGO

Idealny pakiet zapytania ofertowego powinien zawierać komplet niezbędnych informacji – specyfikacje produktów, aktualne rysunki, planowane zapotrzebowanie, wielkości serii, szczegóły dodatkowej obróbki, informacje o sposobie pakowania oraz wszystkie uwagi, mogące wpłynąć na proces produkcji.

 

5. KOMUNIKUJ SIĘ Z DOSTAWCĄ

Brak kontaktu i brak odpowiedzi na pytania dostawców świadczy o tym, że projekt jest mało istotny dla kupca. Istota komunikacji to nie tylko sprawniejszy proces i oszczędność czasu, ale również kontekst osobisty.

 

6. PRZEDSTAWIAJ FEEDBACK CENOWY ORAZ PODJĘTE DECYZJE

Firmy, które nie otrzymują informacji o oczekiwanym poziomie cen, mają dużo mniejszą motywację do obniżenia swoich stawek.

 

Przeczytaj pełny artykuł z:

  • roszczerzonymi opisami przypadków
  • bezpośrednimi spostrzeżeniami przedstawicieli dostawców
  • komentarzami ekspertów sourcingowych

 

Pobierz artykuł (PDF)

 

 

 

Powrót do listy