Global Sourcing

Best global sources for your company

W dobie powszechnej globalizacji procesów zakupowych, stale zwiększającej się liczbie graczy na rynku - wspieramy firmy w poszukiwaniu i we współpracy z zewnętrznymi partnerami na światowych rynkach. Strategiczne zakupy nie ograniczają się jedynie do zabezpieczenia zaopatrzenia w niezbędne produkty i usługi. Znajomość zagranicznych rynków i rozwój relacji z dostawcami pozwala zaplanować przyszły rozwój organizacji i czerpać z korzyści z długoterminowych partnerstw. 

Global sourcing

Otwarcie się na światowe rynki to nieuchronna konsekwencja postępującej globalizacji. Łatwość komunikacji pomiędzy najdalszymi zakątkami globu jest ogromnym uproszczeniem dla firm, które chcą nawiązywać współpracę z zagranicznymi partnerami.

 

Global sourcing – definicja

Model global sourcingu jest nierozerwalnie związany z zacieśnianiem się więzów biznesowych pomiędzy krajami świata oraz zniesieniem ograniczeń przestrzennych dzięki szybkiemu rozwojowi środków komunikacji. Global sourcing zakłada poszukiwanie dostawców usług/produktów na rynku międzynarodowym. W praktyce oznacza to, że jeśli firma A, działająca w Polsce, potrzebuje konkretnego produktu lub półproduktu, nie ogranicza poszukiwań dostawców jedynie do Polski, ale rozszerza je również na inne kraje.

 

Zalety global sourcingu to – przede wszystkim – większy wybór. Firma, szukając usług lub produktów nie musi skupiać się wyłącznie na rynku krajowym, ale swoje poszukiwania może rozszerzyć na rynek międzynarodowy, dobierając współpracowników, których oferta będzie jej odpowiadała w najwyższym stopniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli firma potrzebuje usługi/produktu, której nie może znaleźć na rodzimym rynku lub oferta lokalnych dostawców nie jest wystarczająco konkurencyjna cenowo.

 

Co więcej, znalezienie odpowiedniego dostawcy usług lub produktów pozwoli firmie na „przerzucenie” określonych obszarów działalności na firmy zewnętrzne, mające odpowiednie doświadczenie i zaplecze specjalistów. Klient natomiast może skupić się na zasadniczej części swojej działalności, przestając rozmieniać się na drobne.

 

Obecnie, znaczna liczba firm z krajów niemieckojęzycznych (NIemcy, Austria, Szwajcaria) poszukuje dostawców komponenentów i podzespołów właśnie z Polski. OptiBuy, niejednokrotnie, był pośrednikiem i inicjatorem współpracy, która przerodziła się w długotrwałe alianse czy zupełnie nowe przedsięwzięcia.

 

Global Sourcing dla firm: co proponuje OptiBuy?

Global sourcing to jeden z obszarów działalności OptiBuy. Doskonale rozumiemy znaczenie relacji biznesowych z zagranicznymi dostawcami, dlatego dokładamy wszelkich starań, by ułatwić naszym klientom korzystanie z możliwości, jakie daje im global sourcing, dbając jednocześnie o wybranie najlepszych dostępnych rozwiązań.

 

Współpraca z OptiBuy to możliwość skorzystania z usługi sourcingu: OptiBuy, po wnikliwej analizie rynkowej, wskazuje odpowiednich dostawców oraz opiniuje ich predyspozycje. Klienci poszukujący dostawców mogą więc liczyć na specjalistyczną pomoc, OptiBuy zatrudnia bowiem znakomicie przygotowanych specjalistów i – co najważniejsze – posiada bardzo duże doświadczenie w świadczeniu usług skorelowanych z global sourcingiem.

 

Ponadto, proponujemy również możliwość profesjonalnego zorganizowania przetargów: przeprowadzimy niezbędne rozmowy pertraktując na temat warunków i wskażemy klientowi polecanych dostawców. Jeżeli wybór partnerów klient ma już za sobą, Optibuy oferuje przeprowadzenie specjalistycznych audytów dostawców, dzięki którym może on uzyskać przydatne informacje w kontekście plusów i minusów działalności konkretnego dostawcy, dodatkowo wskażemy ewentualne obszary ryzyka. Specjalizujemy się także w zarządzaniu dostawcami, rozumiejąc, jak istotny jest efektywny łańcuch dostaw z punktu widzenia działalności firmy.

 

OptiBuy może wesprzeć dostawców klienta, między innymi, w ulepszaniu czasu, który jest potrzebny na wyprodukowanie artykułów czy planowym realizowaniu zamówień. Wszystko w trosce o satysfakcję zamawiającego. Proponujemy również możliwość realizacji poszukiwań (na określonym obszarze) firm, które nasz klient mógłby przejąć bądź firm, z którymi możliwe jest join-venture.

 

OptiBuy to grupa specjalistów, którzy pomogą wprowadzić firmę klienta na szerokie wody global sourcingu. Nasze doświadczenie pozwala nam na świadczenie kompleksowych, dobrze przemyślanych usług, dzięki którym korzystanie z możliwości, jakie daje global sourcing jest o wiele łatwiejsze, natomiast zindywidualizowane podejście do potrzeb klientów sprawia, że dołożymy wszelkich starań, by wyjść im naprzeciw.

 

Sourcing

 • analiza danych wejściowych
 • badanie rynku
 • identyfikacja potencjalnych dostawców
 • ocena potencjału dostawców (RFI)

Organizacja przetargów

 • zapytanie ofertowe (RFQ)
 • negocjacje warunków handlowych
 • analiza ryzyka
 • rekomendacja wyboru dostawcy

Audyty dostawców

 • audyt procesu produkcyjnego
 • weryfikacja wszystkich lub wybranych obszarów działania dostawcy
 • identyfikacja potencjalnych zagrożeń
 • prezentacja słabych i mocnych stron dostawcy

Zarządzanie dostawcami

 • rozwój dostawców
 • wdrażanie narzędzi Lean Manufacturing/SRM
 • monitorowanie efektywności

Korzyści

 • 01
  przeciętne oszczędności na poziomie 8-25% dla kategorii
 • 02
  wartość z projektów znacznie przekraczającą nasze wynagrodzenie (zwrot wynagrodzenia naszych ekspertów to 2-3 miesiące)
 • 03
  eksperci OptiBuy to wykształceni inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem w branży i znajomością lokalnego rynku
 • 04
  ponad 250 zrealizowanych projektów w różnych sektorach
 • 05
  stale poszerzana, baza 12 000 kwalifikowanych dostawców na całym świecie
 • 06
  unikalny zestaw narzędzi do sourcingu - adekwatny do każdego etapu projektu
 • 07
  nasi eksperci przeprowadzają kompleksowe audyty oraz zajmują się rozwojem dostawców (supplier development)

Opinie klientów

 • BOBST

  Jean Pierre Quiniou

  Head of Purchasing

   

  Celem naszej współpracy z konsultantami Optibuy było pogłębienie wiedzy na temat rynku Europy Środkowo-Wschodniej i identyfikacja najlepszych potencjalnych dostawców dla naszej firmy. Byliśmy...

  Zobacz więcej
 • Reichle & De-Massari

  Stephan Hänni

  Head of Corporate Procurement

   

  Nasza współpraca z OptiBuy była efektywna, wydajna i profesjonalna. Zmierzyliśmy się z wyzwaniem stawianym przez stworzenie zapytania (RFI) dla bardzo specyficznej grupy produktowej...

  Zobacz więcej
 • Switzerland Global Enterprise

  Benjamin Schwägli

  Head of Swiss Business Hub Poland

   

  Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem jakości usług świadczonych przez OptiBuy. Raporty są wysyłane na czas i zawierają wszystkie informacje...

  Zobacz więcej
 • Tecan

  Thomas Berner

  Senior Strategic Sourcing Manager

   

  OptiBuy wykonał dla nas świetną robotę. Lepszą niż inne firmy konsultingowe konsultingowe, z którymi wcześniej współpracowaliśmy. Wyniki fazy RFI przekroczyły nasze oczekiwania, a...

  Zobacz więcej

Referencje

Skontaktuj się z naszym ekspertem

Bartłomiej Bącik

Partner

Linkedin